Eduard Fiker: Série C - L

Velká vlaková loupež a smrt mladé dívky. Souvislosti odhaluje major Kalaš.

Série C-L patří k nejúspěšnějším dílům mistra české detektivky Eduarda Fikera. V roce 1970 se stala předlohou filmu Na kolejích čeká vrah, který natočil režisér Josef Mach s Jiřím Sovákem v hlavní roli.

 Zápletka ve stylu tzv. záhady zamčeného pokoje se v dějinách světové detektivky objevuje v nesčetných variacích od jejich počátků až do současnosti – nikoli náhodou ji nedávnou použil i Stieg Larsson v Miléniu. Vždy jde o problém ohraničeného prostoru (místnosti, domu, vozu, ostrova), kde došlo ke zločinu, ačkoliv k němu vzhledem k zevnitř zajištěným dveřím, kamenným stěnám, vodním příkopům a jiným neprostupným překážkám prostě dojít nemohlo.

Zdá se, jako by v záhadě zamčeného pokoje, zdánlivě vylučující každé logické řešení, byla obsažena kvintesence toho, co detektivku dělá detektivkou: proto také si na tomto „oříšku“, jak říká Josef Škvorecký, již od Poeových Vražd v Márniční ulici „brousí zuby všichni Velcí detektivové“.

Mezi nimi také kapitán Kalaš a jeho pomocník Karlíček v románu Eduarda Fikera Série C–L, představujícím kvalitativní vrchol závěrečné fáze autorovy tvorby i třídílné detektivní série s postavami důstojníka z velitelství Státní bezpečnosti a jeho upovídaného, nápaditého a neúnavného fámula z kriminálky.

Je pozoruhodné, že to bylo až po dvaceti, pětadvaceti letech intenzivní práce na krvavé líše kriminální četby, kdy Eduard Fiker napsal svoji první záhadu zamčeného pokoje par excellence. Tradiční zápletkové schéma je ve Fikerově románu osvěženo (v dějinách žánru rozhodně ne poprvé) „rozhýbáním“ místa činu.

Záhada zamčeného pokoje se zde modifikuje v záhadu zevnitř i zvenčí střeženého, stálou rychlostí 70 km/h jedoucího, zamřížovaného poštovního vagonu spěšného vlaku 2316, který byl 27. 6. 1951 po půl čtvrté na kilometru 297,3 železniční trati Praha – Bratislava rozmetán na prvočinitele výbuchem pekelného stroje.

Čte Martin Zahálka

Cover
Délka 12 hod. 01 min. 38 sek.
Dostupné formáty 2 CDMP3
Ke stažení - MP3

Rok vydání 2015
Rok nahrávky 2015
Vydavatel Tebenas
Distributor Radioservis
KódTBN008-2
EAN 8594177770085
Ke stažení
Cena: 279  Kč
nebo
CDMP3 Počet nosičů: 2
Cena: 299 Kč
Klubová cena: 239 Kč

Přehled skladeb

Část 1. 5 hod. 05 min. 17 sek.
1 Část 1., kapitola první 28 min. 55 sek.
2 Část 1., kapitola druhá 46 min. 10 sek.
3 Část 1., kapitola třetí 35 min. 35 sek.
4 Část 1., kapitola čtvrtá 35 min. 30 sek.
více
FACEBOOK