Alois a Vilém Mrštíkové: Rok na vsi

Alois Mrštík, Vilém Mrštík, Zdeněk Maryška, Valérie Zawadská, Martina Delišová, Pavel Kříž, Miroslav Donutil, Ladislav Mrkvička, Gabriela Vránová, Svatopluk Skopal, Vladimír Ráž, Bořivoj Navrátil, Ilja Racek

Rok na vsi - obsáhlá kronika vesnice Hrabůvka. Děj, ve kterém defilují vesnické postavy a postavičky viděné s úctou, láskou, humorem, účastí i odstupem, výrazně rytmizuje koloběh přírody, která se stává dalším hrdinou kroniky.

Autor dramatizace Miroslav Krobot v korespondenci se scénografkou Martou Roszkopfovou před vznikem jejich inscenace v pražském Národním divadle napsal: "O dramatizaci jsem se pokoušel deset let. Dvakrát jsem ji zavrhl a usoudil, že to vůbec nejde. Teď mě k tomu vyprovokovali kolegové. Zvolil jsem tři základní dějová pásma: osud Rybáře a Vrbčeny, starostova syna Antoše, jeptišky Amáty. Na ně se nabalují osudy ostatních, jejich rodin, lásek, nepřátel. Z Roku na vsi je obtížné udělat ucelené drama. Je to kronika celku, z něhož se osudy jednotlivců vynořují a zase zapadají, jak jde rok."

Osoby a obsazení: Rybář (Zdeněk Maryška), Rybářka (Jana Drbohlavová), Anežka (Martina Delišová), Martin (Pavel Kříž), Vrbčena (Valérie Zawadská), Vrbka (Miroslav Donutil), Starosta (Ladislav Mrkvička), Macecha (Gabriela Vránová), Antoš (Svatopluk Skopal), Maryška (Petra Špalková), Farář (Vladimír Ráž), Frau Ebr (Marie Drahokoupilová), Amáta (Barbora Hrzánová), Kunz (Bořivoj Navrátil), Hrabálek (Oldřich Velen), Chocholáč (Jaroslav Moučka), Janek Pazderka (Josef Nedorost), Učitel (Lubor Tokoš), Krištof (Ilja Racek), Psota (Kryštof Hádek), Barborka (Alexandra Košťálová), Janíček (Jiří Konvalinka), Josífek (Karel Kratochvíl) a další.
Cover
Délka 1 hod. 40 min. 49 sek.
Dostupné formáty Ke stažení - MP3

Rok vydání 2015
Rok nahrávky 1997
Vydavatel Český rozhlas
Distributor Radioservis
Ke stažení
Cena: 149  Kč

Přehled skladeb

Alois a Vilém Mrštíkové: Rok na vsi 1 hod. 40 min. 49 sek.
FACEBOOK