Patricia Highsmithová: 5x Tom Ripley

Jan Vondráček, Martin Zahálka, Dana Batulková, Sabina Laurinová, Jan Szymik, Vladimír Rusko, Kryštof Marek, Miroslav Táborský, Jana Stryková, Jiří Štěpnička, Vladimír Polívka, Dana Černá, Matouš Ruml, Jiří Klem, Stephen Wyatt

Nenávidí zločin, pokud ho k němu jeho ctižádost nedonutí. Audioverze úspěšných detektivních románů Patricie Highsmithové.

Rozhlasová dramatizace Stephen Wyatt, Alan McDonald, režie: Vladimír Rusko
První román s postavou Toma Ripleyho vydala Patricia Highsmithová v roce 1955 a dala mu název, pod nímž by si čtenář mohl spíše představit životopisnou knihu o nějakém neznámém umělci než detektivku. Talentovaný pan Ripley. Už ten název byl ironickou provokací autorky, která svým životem, názory a skutky provokovala, ba někdy šokovala své okolí. Ty talenty, kterými oplýval malý podvodníček Tom táhnoucí svou bezvýznamnou existenci ze dne na den v ušmudlaném newyorském podnájmu, nebyly totiž žádné povznášející a ušlechtilé schopnosti. Naopak, jestli Tom v něčem skutečně vynikne, pak je to lež, přetvářka, cynismus a zločin.
Highsmithová svého antihrdinu provede postupnou proměnou: ze zamindrákovaného mladíčka se vyklube prohnaný parazit šikovně využívající svou známost s mladíkem z milionářských kruhů, posléze nelítostný zločinec vraždící s rozmyslem a z prospěchu a nakonec hotový mistr převleku, který bez sebemenších potíží falšuje svoji identitu. Kdysi toužil po kariéře herce a nyní může konečně svou touhu uskutečnit, s tím rozdílem, že jevištěm je mu sám život.
Romány s Tomem Ripleym nejsou detektivky v pravém slova smyslu, ale spíše příběhy o zločinu. Highsmithová nadaná uměním psychologizace, jímž se blíží velkým autorům ?vážné? literatury, nám umožňuje nahlédnout do mysli a pohnutek pachatele, pro něhož je zlo přirozeným vyjádřením vlastní existence. A pokud je pravda, že každý z nás má ke zlu sklony, je rozhodně lepší prožít je nyní v kůži Toma Ripleyho a ty své uzavřít na sto zámků.
Cover
Délka 4 hod. 27 min. 56 sek.
Dostupné formáty Ke stažení - MP3
1 CD

Rok vydání 2016
Rok nahrávky 1995
Vydavatel Český rozhlas
Distributor Radioservis
KódCR0905-2
EAN 8590236090521
Ke stažení
Cena: 289  Kč
nebo
CD Počet nosičů: 1
Cena: 349 Kč
Klubová cena: 279 Kč

Přehled skladeb

1 Tom Ripley (1/5) 53 min. 58 sek.
2 Tom Ripley (2/5) 53 min. 51 sek.
3 Tom Ripley (3/5) 53 min. 05 sek.
4 Tom Ripley (4/5) 52 min. 50 sek.
5 Tom Ripley (5/5) 54 min. 12 sek.
FACEBOOK