Josef Kainar: Já bych si rád najal dům

Ostravský rozhlasový orchestr, Marie Rottrová, Banjo Band Ivana Mládka, Ladislav Gerendáš, Ludvík Podéšť, Josef Bek, Duke Ellington, Orchestr Gustava Broma, Karel Černoch, Waldemar Matuška, Taneční orchestr Čs. rozhlasu v Praze, Irving Berlin, Rudolf Cortés, Vlastimil Hála, Orchestr Karla Vlacha, Yvetta Simonová, Arthur Johnson, Vladimír Kerndl, Helena Blehárová, Richard Adam

29. června 2017 uplynulo sto let, kdy se v Přerově narodil básník, dramatik, textař, překladatel, výtvarník a novinář Josef Kainar.

Slavné Rent party Blues Duka Ellingtona a Johnnyho Hodgese známe dnes jako Já bych si rád najal dům. Vybrat si můžete buď zpěv Karla Černocha nebo Waldemara Matušky. Jazzový standard Cheek to Cheek Irvinga Berlina proslavil u nás Kainar svým textem Duben, první duben, v roce 1962 píseň nazpíval Rudolf Cortés. Vladimíra Kerndla uslyšíte v písni s Kainarovým textem Penízky z nebe (původně Pennies from Heaven) od Arthura Johnsona. Samozřejmě Kainar spolupracoval i s českými autory a z tohoto repertoáru na vás čekají písně s hudbou Ludvíka Podéště (Šoférská, zpívá Josef Bek) a Vlastimila Hály (Píše moře modré psaní, zpívá Yvetta Simonová).

Z vlastních Kainarových songů najdete Harfy v nebi v podání Marie Rottrové, Den lásky se zpěvem Richarda Adama i Míval jsem klobouk v interpretaci Ladislava Gerendáše. Další známé hity Blues železničního mostu a Černou káru zpívá s Orchestrem Gustava Broma Helena Blehárová.

"Byl vskutku mistrem devatera řemesel a všechna se snažil dělat a dělal s fortelem. Jeho poezie se za jeho života zdála náročná. Škoda, že se nedožil popularity, které dosahují mnohé jeho zpívané básně.", psal o něm v roce 1981 jeho přítel, básník Jan Pilař.

Slovník české literatury popisuje kvality Kainarovy tvorby následovně: "Mezi nejmarkantnější znaky Kainarovy poezie patří deziluzivní pohledy na člověka v současném světě, grotesknost, snižování všeho vznešeného a všudypřítomný černý humor. Hořká láska k člověku, kdy jsme nakonec nuceni s vlastním údělem uzavírat kompromis, je také pro Kainarovy verše příznačná. Postavy jsou v básních nazírány skrz jejich vlastní příběhy."
Cover
Délka 30 min. 18 sek.
Dostupné formáty Ke stažení - MP3
Ke stažení - FLAC

Rok vydání 2017
Rok nahrávky 1960
Distributor Radioservis
Ke stažení
Cena: 149 169  Kč

Přehled skladeb

1 Ellington / Hodges / Kainar: Já bych si rád najal dům 03 min. 19 sek.
20 25  Kč
2 Ellington / Hodges / Kainar: Já bych si rád najal dům 02 min. 47 sek.
20 25  Kč
3 Josef Kainar: Míval jsem klobouk 02 min. 13 sek.
20 25  Kč
4 Josef Kainar: Harfy v nebi 01 min. 49 sek.
20 25  Kč
5 Podéšť / Kainar: Šoférská 02 min. 42 sek.
20 25  Kč
více
FACEBOOK