Josef Kainar: Hořké a jiné písně

Václav Kučera, Brigita Šulcová, Emil Leichner, Jiří Hlaváč, Alfred Strejček, Radim Smetana, Symfonický orchestr Českého rozhlasu v Praze, Pražský filharmonický sbor /muži/, Rastislav Štúr, Harry Macourek, Soubor Julia Fučíka /orchestr souboru/, Jaromír Podešva, Kühnův smíšený sbor

29. června 2017 uplynulo sto let, kdy se v Přerově narodil básník, dramatik, textař, překladatel, výtvarník a novinář Josef Kainar.

Album Hořké a jiné písně mapuje oblast klasické hudby a méně známý odraz Kainarovy básnické tvorby v ní. Ukazuje, že jeho básněmi se inspirovali stylově odlišné skladatelské osobnosti - Václav Kučera (Hořké a jiné písně pro soprán a klavír na verše J. Kainara), Jiří Hlaváč (Sen, rytmodram pro recitátora, clawes, klarinet a klavír na text J. Kainara), Radim Smetana (Kantáta na slova básně Člověka hořce mám rád), Harry Macourek ( Člověka mám rád, sbor a cappella) i Jaromír Podešva (Dvě blues na básně J. Kainara).

"Byl vskutku mistrem devatera řemesel a všechna se snažil dělat a dělal s fortelem. Jeho poezie se za jeho života zdála náročná. Škoda, že se nedožil popularity, které dosahují mnohé jeho zpívané básně.", psal o Kainarovi v roce 1981 jeho přítel, básník Jan Pilař.

Slovník české literatury popisuje kvality Kainarovy tvorby následovně: "Mezi nejmarkantnější znaky Kainarovy poezie patří deziluzivní pohledy na člověka v současném světě, grotesknost, snižování všeho vznešeného a všudypřítomný černý humor. Hořká láska k člověku, kdy jsme nakonec nuceni s vlastním údělem uzavírat kompromis, je také pro Kainarovy verše příznačná. Postavy jsou v básních nazírány skrz jejich vlastní příběhy."
Cover
Délka 1 hod. 00 min. 02 sek.
Dostupné formáty Ke stažení - MP3
Ke stažení - FLAC

Rok vydání 2016
Rok nahrávky 1971
Distributor Radioservis
Ke stažení
Cena: 99 119  Kč

Přehled skladeb

Václav Kučera: Hořké a jiné písně, skladba pro soprán a klavír na verše Josefa Kainara 22 min. 44 sek.
36 46  Kč
1 Tůň, č. 1 03 min. 25 sek.
15 20  Kč
2 Blues o děvčátku a labutích, č. 2 03 min. 59 sek.
15 20  Kč
3 Zaryje, č. 3 05 min. 05 sek.
15 20  Kč
4 Zástup, č. 4 05 min. 12 sek.
15 20  Kč
více
FACEBOOK