Sólo pro klavír: Květoslava Novotná

Carl Maria von Weber, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Květoslava Novotná, Josef Hrnčíř, Petr Iljič Čajkovskij, Symfonický orchestr Čs. rozhlasu v Praze /do 31.12.1991/, Jaroslav Soukup

Album klavíristky Květy Novotné (1950 - 2015) nabízí její rozhlasové nahrávky z roku 1978 děl Carla Marii von Webera a Petra Iljiče Čajkovského.

Mezi Weberovy klavírní skladby vynikající virtuozní technikou a romantickým vzletem patří bezpochyby i jeho Brilantní polonéza pro sólový klavír E dur, nazývaná též L´hilarite (radostná). Weber tuto skladbu dokončil na podzim roku 1819 a později byla upravena Ferencem Lisztem pro klavír a orchestr. Tato úprava bezpochyby odráží jak Lisztův obdiv k Weberovi, tak i jeho vlastní osobité pojetí orchestrální barvy.

Čajkovského Koncertní fantazie pro klavír a orchestr G dur op. 56 (1884) byla v prvních 20 letech své existence mnohokrát interpretována, později však téměř zmizela z repertoáru, aby tak znovu prožila svou renesanci v druhé polovině 20.století. Vyniká především neobvyklou dvouvětou formou (Quasi rondo a Contrastes) s vysokými technickými a virtuózními nároky na sólistu.

Květa Novotná již během studií na pražské Konzervatoři a AMU u prof. F. Raucha získávala ceny na významných evropských soutěžích (Smetanův Hradec Králové, Mezinárodní soutěž Pražského jara, Bolzano, Neapol, Zwickau). Velký význam měla pro ni účast na kurzech Gézy Andy v Curychu, kde získala jeho zvláštní cenu za interpretaci skladeb R. Schumanna. To ji později vedlo k realizaci nahrávek většiny Schumannových klavírních skladeb na CD. Nahrála také 2 CD s klavírními díly A. Dvořáka, s velkým ohlasem se setkalo její CD Slavných klavírních přídavků. Pro Český rozhlas nahrála řadu skladeb jako sólistka i jako partnerka našich předních umělců.
Pedagogicky působila v letech 1977-1995 na pražské AMU a průběžně také na mistrovských kurzech ve Švédsku a Finsku. Od roku 1985 působila v Adamusově triu. Díky své muzikálnosti, tónové kultuře a přirozené adaptabilitě byla velmi žádanou spoluhráčkou. Vystupovala doma i v zahraničí. Její hra vynikala dokonalým soustředěním, kultivovaným zvukem a hloubkou citového projevu.
Cover
Délka 40 min. 57 sek.
Dostupné formáty Ke stažení - MP3
Ke stažení - FLAC

Rok vydání 2014
Rok nahrávky 2015
Distributor Radioservis
Ke stažení
Cena: 69 89  Kč

Přehled skladeb

1 Carl Maria von Weber: Brilantní polonéza pro klavír a orchestr E dur, op. 72 09 min. 56 sek.
25 35  Kč
Petr Iljič Čajkovskij: Koncertní fantasie pro klavír a orchestr G dur, op. 56 31 min. 01 sek.
35 45  Kč
1 Quasi rondo 16 min. 55 sek.
20 25  Kč
2 Contrastes 14 min. 05 sek.
20 25  Kč
FACEBOOK