Kniha Jiří Hošek: Jiná Británie
Rok vydání
2018
Vydavatel
Radioservis a.s.
Distributor
Radioservis a.s.
ISBN
978-80-87530-94-8
EAN
9788087530948

Jiří Hošek: Jiná Británie

Jiří Hošek: Jiná Británie

Jiná Británie bývalého zpravodaje Českého rozhlasu – Jiřího Hoška, není ani turistický bedekr, ani učebnice politologie. Přibližuje obrovské sociální rozdíly, napětí mezi Anglií a Skotskem a soužití lidí různé barvy pleti a vyznání. Nabízí zajímavou sondu do britské společnosti i prostřednictvím krajanů fotbalového brankáře Petra Čecha nebo legendární lady Remoska – Mileny Grenfell-Bainesové

 “Kdybyste zůstali v Evropské unii, bylo pro všechny o tolik jednodušší,” vyslechla si současná britská premiérka Theresa Mayová v únoru 2018 od hlavního organizátora Mnichovské bezpečnostní konference. Ten narážel na nečekané rozhodnutí obyvatel Velké Británie z června 2016 spojit budoucnost Británie s brexitem, tedy odchodem země z Evropské unie. I díky této zásadní historické události prudce stoupnul zájem české veřejnosti o tuto zemi. Ta je v očích mnoha Čechů stále „idylicky“ vnímána coby země Beatles, Bitvy o Británii, královské rodiny a Winstona Churchilla. Jenže současná realita je této vizi na hony vzdálená. I proto se Jiří Hošek svoji knihu rozhodl nazvat “Jiná Británie.” Spojené království je podle něj ale “jiné” i v tom, že Británie intenzivně hledá svou identitu, a brexit je vlastně jedním z „ventilů“ této snahy. „Většina lidí při podpoře brexitu nemyslela na peníze z EU nebo celkově na ekonomiku. Měli strach z imigrace a znělo jim v uších prázdné heslo: „Chceme zpátky svoji zemi,“ říká v knize šéf cornwallské regionální správy John Pollard, který po plebiscitu s kolegy v domovském hrabství rychle založil pracovní skupinu Odolnost proti dopadům brexitu.

Dnes šéfkomentátor Seznam Zprávy a dlouholetý zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek prožil v této měnící se Británii více než 5 let. Celou zemi procestoval křížem krážem. Setkával se s politiky, novináři, dělníky, rybáři, nezaměstnanými i bezdomovci. Hlavně na základě silných lidských příběhů se úspěšně pokouší českému čtenáři současného ducha Spojeného království zachytit.

349 Kč
Rok vydání
2018
Vydavatel
Radioservis a.s.
Distributor
Radioservis a.s.
ISBN
978-80-87530-94-8
EAN
9788087530948