Kniha Pavla Jazairiová: Příběhy z Mexika
Rok vydání
2018
Vydavatel
Radioservis
Distributor
Radioservis a.s.
ISBN
978-80-87530-95-5
EAN
9788087530955
Interpret slova

Pavla Jazairiová: Příběhy z Mexika

Pavla Jazairiová: Příběhy z Mexika

V podvědomí dnešního čtenáře je Mexiko nebezpečná země, kde na severu řádí drogová mafie a na jihu vzkvétá ráj karibských pláží. Teprve pak přicházejí na řadu Aztékové, Mayové a staré památky, které dbalý turista neopomene navštívit. Pavlu Jazairiovou však na Mexiku zajímá především onen dávný střet civilizací, kdy evropský dobyvatel chtivý zlata objevuje neznámou, krutou, ale zároveň oslňující indiánskou kulturu. Španělé Mexiko dobyli, kolonizovali a s indiány se smísili. Do této směsice přibyli mimo jiné také afričtí otroci a v dvacátém století evropští uprchlíci před fašismem. Tak vznikla jedna z pozoruhodných, pestrých a tolik inspirujících latinskoamerických civilizací. Kdo a jak ji vytvářel? O tom vyprávějí příběhy podbarvené krví i touhou, přibližující barevné, tvořivé, globalizací zasažené Mexiko.

„Proč celý život cestuji, a proč za cíl volím většinou tzv. Země Třetího světa? Určitě na tom má podíl mé dětství, kdy jsem neustále přejížděla z Československa do Francie za svou matkou. Dále zvědavost a touha, která kupodivu nepomíjí ani s věkem. Zájem o rozdílnost. Zrodil se patrně při mé první cestě s manželem do Syrie. Měla jsem v té době roční dítě (své první) a představu, jak se o malé děti starat, potažmo, jak žít. Co jsem tenkrát v Damašku viděla, zcela změnilo můj hodnotový systém i pohled na svět.
V té době jsem pracovala v ČR rozhlase, redakce zahraničního vysílání pro frankofonní Afriku. Odtud mé první samostatné cesty na tento kontinent – nejprve na sever, poté hlouběji na jih, až k Atlantiku.  Z rozhlasu jsem odešla v prvních letech normalizace, a zpět se vrátila roku 1990, do redakce zahraničního zpravodajství. Má práce mě opakovaně zavedla do Izraele a na BV. Později jsem svůj zájem rozšířila i na asijský kontinent. Také jsem začala jezdit (bohužel už dosti pozdě) do Jižní Ameriky. Své cesty jsem zúročila v 18 knihách. Právě nyní vychází má poslední kniha „Příběhy z Mexika“. Své knihy chci pojímat spíš jako reportážní, faktografické než cestopisné. Zajímá mě především jejich minulost, jejich kultura a celkový pohled na společnost. „

199 Kč
Rok vydání
2018
Vydavatel
Radioservis
Distributor
Radioservis a.s.
ISBN
978-80-87530-95-5
EAN
9788087530955
Interpret slova