Koleda nám nastává
Distributor
Radioservis a.s.
Interpret

Koleda nám nastává

Koleda nám nastává

Domažlická dudácká muzika a její chodské Vánoce

1.KOLEDNÍCI VO PŮLNOCI (vokální soubor)
2.PROBUĎ SE PASTYJŘI (J. Kuneš, K. Jindřich)
3.CO TO ZNAMENÁ (K. Jindřich, M. Pincová)
4.PŘIŠLA K NÁM RADOSTNÁ NOVINA (vokální soubor)
5.CHODÍLA MARÝJÁ PO ROSE (K. Jindřich, sbor)
6.VÁVRO, NESPJI (J. Kuneš)
7.PŘICHÁZÍM JÁ K VÁM (M. Pincová)
8.KOLEDA NÁM NASTÁVÁ (K. Jindřich)
9.NA BÍLÝ HOŘE (E. Budková)
10.HDY JE ZIMA MRÁZ (J. Kuneš, M. Pincová)
11.HUSNI, HUSNI (M. Pincová)
12.SYJDITE SE DÍVČÁTKA (J. Petržík) 13.POCHVÁLEN BUJ (J. Kuneš, K. Jindřich) 14.POTE DĚTI K NÁM (vokální soubor)15.VÁNOČNÍ MELODIE Z CHODSKA 16.VESELÁ KOLEDA (V. Dufek) 17.SVATÚ DOBU HUŽ TU MÁME (J. Kuneš, M. Pincová) 18.ZELENÁ SE LOUKA (M. Pincová, E. Budková) 19.NOVJINY ISTÉ (vokální soubor) 20.JÁ SEM MALYJ BENCLÍČEK (K. Jindřich) 21.PŮLNOČNÍ MODLITBA (domažlický ponocný) Domažlická dudácká muzika představí všechny své zpěváky, v různých úpravách pak zazní písně jak v doprovodu pouze sólových nástrojů, tak i v úpravách pro tzv. „malou selckou muziku“ (Es klarinet, dudy, housle), až po kompletní obsazení celé kapely (2 klarinety, dudy, housle, kontrabas). Specifikem nahrávek na tomto nosiči je v současnosti velmi ojedinělé využití starých historických hudebních nástrojů, jakými jsou C dudy, cimbálek, niněra, xylofon či fanfrnoch. Typické zabarvení těchto nástrojů dodává celé nahrávce zcela ojedinělý zvuk, jež je zejména pro chodské, ale i v obecné rovině české či staročeské vánoce tolik typický.
Nahrávka 20 chodských koled nevznikla prvoplánovitě jako materiál pro vydání hudebního nosiče. Prvním impulzem bylo oslovení Domažlické dudácké muziky ze strany Českého rozhlasu Plzeň, zda by pro archiv a vysílání tohoto významného veřejnoprávního média natočila původní snímky. Domažlická dudácká muzika je tvořena převážně profesionálními hudebníky a zpěváky a v jejím čele stojí ředitel Základní umělecké školy Jindřicha Jindřicha, zpěvák, přední český dudák a režisér mnoha folklorních pořadů Českého rozhlasu pan Josef Kuneš.
Svým pojetím a výběrem písní by mělo CD poukázat na stále žijící a živelnou tradici dudácké hudby na Domažlicku a aktuálnost svébytných lidových textů chodských písní i pro dnešní dobu a současného posluchače. Zvláště tématika chodských a českých vánoc je stále aktuální a poslech těchto písní bývá pro mnohé každoročním rituálem. Proto bylo k písním vybraným ze starých zpěvníků Mistra Jindřicha Jindřicha, jehož prasynovec Kamil Jindřich je jedním z interpretů Domažlické dudácké muziky, přistupováno velmi citlivě a se smyslem pro zachování hodnot a tradic, jež dochované písně dnešnímu posluchači zprostředkovávají.

199 Kč
Distributor
Radioservis a.s.
Interpret