Hudba Philip Glass: Symphony No. 12  "LODGER"
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
8594204660051
Katalogové číslo
FB005
Celková délka
00:39:00
Interpret zpěvu
Interpret nástroje
Umělecký režisér

Philip Glass: Symphony No. 12 "LODGER"

Philip Glass: Symphony No. 12 "LODGER"

Čtvrté album, které vydala Filharmonie Brno na svém labelu přináší nahrávku ve světové premiéře. Jedná se o Symfonii č. 12 “Lodger” Philipa Glasse vydanou den před jeho 85. narozeninami. Orchestr ji nahrál pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese, který patří ke Glassovým nejbližším přátelům a uměleckým spolupracovníkům. Pěveckého partu se zhostila trojnásobná držitelka Grammy Angélique Kidjo, varhanního pak jeden z nejžádanějších současných varhaníků Christian Scmitt.

Symfonií č. 12 „Lodger“ Glass završil svou trilogii inspirovanou slavnými „berlínskými“ alby, která v 70. letech natočila poprocková ikona David Bowie v tehdejším Západním Berlíně ve spolupráci s britským hudebníkem Brianem Enem a americkým producentem Tonym Viscontim. V porovnání s předchozími dvěma symfoniemi je hlavní rozdíl v tom, že tato skladba se opírá o význam textů písní. „Jestliže Symfonie č. 1 „Low“ z roku 1992 a Symfonie č. 4 „Heroes“ z roku 1996 využívají hudbu z Bowieho legendárních nahrávek jako základ pro Glassovu závažnou symfonickou – čistě instrumentální –kreaci, z alba Lodger si skladatel vzal pouze texty, které zhudebnil do podoby původní vokální symfonie. Glass si z alba Lodger vybral v přeskupeném pořadí šest Bowieho písňových textů a zasadil je do zcela nového hudebního kontextu,“ uvedl Davies.
Glass přenechal původně mužské autorské výpovědi pěvkyni – konkrétně beninskoamerické hvězdě současné world music Angélique Kidjo. Závažný, důmyslně prokomponovaný orchestrální tok s koncertantně pojatými varhanami oprávnil skladatele k nadepsání díla symfonií.
Glassova Dvanáctá symfonie zazněla i v české premiéře v dubnu 2021 na Pražském jaru – byť bez publika v sále, formou streamovaného koncertu; na provedení se podílelo stejné obsazení, které Glassovu skladbu představilo i brněnskému publiku na Moravském podzimu a na nové nahrávce. Filharmonie Brno symfonii nahrála v létě 2021 ve svém sídle-brněnském Besedním domě.


 
290 Kč
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
8594204660051
Katalogové číslo
FB005
Celková délka
00:39:00
Interpret zpěvu
Interpret nástroje
Umělecký režisér