Noty Jakub Jan Ryba: Stabat mater
Rok vydání
2015
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660613511
Katalogové číslo
R 320
Interpret

Jakub Jan Ryba: Stabat mater

Jakub Jan Ryba: Stabat mater

Jakub Šimon Jan Ryba patří nepochybně k nejznámějším českým kantorům a zároveň je (poněkud nespravedlivě) vnímán téměř výhradně jako autor jednoho díla, byť obecně známého a oblíbeného - České mše vánoční.

Stabat Mater pro 4 sólisty, sbor a orchestr je Rybovým nejambicióznějším kantátovým dílem. Vzniklo roku 1805, což byl v osobním skladatelově životě poměrně těžký rok – jeho hmotná situace byla svízelná a poměry na rožmitálské škole, kde vyučoval, se zhoršily do té míry, že musel písemně požádat městský úřad o zjednání nápravy. V těchto starostech jej musel potěšit dopis plzeňského kolegy Františka Křepelky, který navrhl skladateli, aby napsal nějaké větší dílo přímo určené Plzni. Rybu nápad zaujal, mj. i proto, že nemusel tentokrát brát v úvahu skromné provozovací poměry venkovského kúru, ale mohl své dílo koncipovat v měřítku odpovídajícímu významu a možnostem prostředí, kde mělo být poprvé provedeno – v hlavním plzeňském chrámu sv. Bartoloměje. 

Tato kompozice ukazuje Rybu nejen jako zkušeného a originálního skladatele, ale také nastiňuje možnosti jeho talentu včetně dramatické vlohy, které ve stísněném venkovském prostředí vůbec nemohl uplatnit. Stylově vyrůstá skladba z pozdního klasicismu a v mnohých detailech postřehneme romantickou hudební dikci – v doprovodech, v sólech dechových nástrojů i ve vokální sazbě. 

obsazení: fl concerto, 2ob, 2cl in Si bemolle/in Do, 2fag, clno principali in Do/Re diesis/De, 2cor in Do basso/in Sol diesis/in Mi/in Re diesis/in Si bemolle basso/in Re/in Fa/in La, timp, clavicembalo/organo e violone, archi, coro misto, SATB soli
materiál: partitura
nakl.č.: R 320

Samostatné party pouze k pronájmu na nakladatelstvi@rozhlas.cz 

715 Kč
Rok vydání
2015
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660613511
Katalogové číslo
R 320
Interpret