Noty Hanuš Bartoň: Dvojkoncert pro klarinet, altový saxofon a orchestr
Rok vydání
2017
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614105
Katalogové číslo
R 377

Hanuš Bartoň: Dvojkoncert pro klarinet, altový saxofon a orchestr

Hanuš Bartoň: Dvojkoncert pro klarinet, altový saxofon a orchestr

„Když mě interpreti oslovili s nabídkou napsat Dvojkoncert pro klarinet, altový saxofon a orchestr, byla to pro mě příležitost vrátit se po dlouhé době k tomuto druhu koncertantní hudby.

Dva zdánlivě si blízké sólové nástroje se během práce na skladbě ukázaly být silnými individualitami. Patří sice do jedné rodiny nástrojů, jsou však zároveň natolik svébytné, že každý z nich prosazuje svůj názor. Skáčou si do řeči, hádají se, občas překřikují a nejsou schopny se domluvit. Když se o to občas přece jen snaží, nedopadne to dobře. Stejnou melodii hraje každý po svém, vzájemně se předbíhají a pak zase dohánějí.  

Orchestr si hašteření sól většinou nevšímá, je zaneprázdněn vnitřními spory o rytmus a dynamiku. Všichni se sice shodují, že budou dělat jakési dynamické oblouky a že budou ctít rytmický pulz, každá skupina nástrojů si to ale představuje jinak. V orchestru vznikají spojenectví, která ale většinou dlouho nevydrží. Nástroje se totiž chovají oportunisticky a často „dezertují“ k protivníkovi. Občas se sólistům podaří vyrušit orchestr ze zaujetí interními spory. V těchto řídkých chvílích se zdá, že převládne vzájemný respekt a schopnost empatie.  

Jediné, na čem se chtě nechtě shodnou všichni, je harmonie. Žádný aktér, ani sólisté, totiž není schopen svou harmonickou vizi vnutit ostatním. Ty tam jsou doby, kdy stačilo vybrat správné akordy a doprovodit melodii, která si o to sama říkala. Tak se radši všichni zúčastnění dobrovolně podřídí předem určenému plánu souzvuků. Harmonie je sice tabu, ale občas se někdo, hlavně sólisté, dopustí provokace ve formě mikrointervalů nebo tzv. multifonik. Rebelové si zvyšují sebevědomí, ostatní se radši tváří, že to neslyší. Není také proč se obávat. Provokace jsou neškodné a jsou jen výsledkem harmonického „samopohybu“. Provokatéři si to neuvědomují, cítí se „svobodní". “ 

Samostatné party pouze k pronájmu na nakladatelstvi@rozhlas.cz 

obsazení: cl solo, sass alto solo, pfte, vni I, vni II, vle, vcl, cb, perc I (campli, vibf, mar), perc II (camp tub, 3 ptti sosp, tam-t), perc III (3 temple blocks, 4 tom-t, gr c, ptto sosp picc)
materiál: partitura
durata: 19'
nakl. č.: R 377

341 Kč
Rok vydání
2017
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614105
Katalogové číslo
R 377