Noty Jan Novák: Scherzi pastorali pro klarinet (nebo basklarinet) a klavír
Rok vydání
2018
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614341
Katalogové číslo
R 401

Jan Novák: Scherzi pastorali pro klarinet (nebo basklarinet) a klavír

Jan Novák: Scherzi pastorali pro klarinet (nebo basklarinet) a klavír

Scherzi pastorali Jana Nováka vznikly původně jako pětivětá skladba pro B klarinet a klavír v roce 1953 s věnováním klarinetistovi Státní filharmonie Brno Bohumilu Opatovi.

Tři části této skladby Novák v roce 1956 dedikoval basklarinetistovi Josefu Horákovi, který ji spolu s klavíristkou Emmou Kovárnovou v komorním uskupení s názvem „Due Boemi" prováděl s velkým nadšením v rámci mnoha koncertů a basklarinetových seminářů. 

Skladba se řadí do raného kompozičního období Jana Nováka a je příznačná svou hudební hravostí a vtipem. Novak zde efektně využil zvukových vlastností klarinetu i basklarinetu, které dodávají skladbě pastýřský charakter. Scherzi, inspirované částečně lidovými melodiemi a synkopovanými rytmy jazzového nádechu, značí skladatelovu pozoruhodnou schopnost obrnit se hudebním vtipem v těžkých dobách.  

Původní rukopis Jana Nováka je považován za ztracený. Toto vydání tedy představuje pečlivou rekonstrukci prvních tří vět díla na základě opisu, který byl s velkou pravděpodobností zhotoven Josefem Horákem dle Novákova autografu a prvního hudebního záznamu tohoto díla v podání klarinetisty Bohumila Opata a klavíristky Olgy Petrové z roku 1969 (Český rozhlas Brno). Zmíněný opis je v současnosti uložen v Českém muzeu hudby v Praze.  

Kritickou revizi tohoto vydání provedla dcera skladatele, pianistka Dora Novak-Wilmington ve spolupráci s klarinetistou a basklarinetistou Larsem Zollingem. 

obsazení: cl (cl b), pfte
materiál: partitura, part
durata: 7'
nakl. č.: R 401

198 Kč
Rok vydání
2018
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614341
Katalogové číslo
R 401