Noty Petr Eben: Čtyři vánoční písně / Čtyři lidové písně podzimní / Čtyři lidové písně zimní
Rok vydání
2018
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614518
Katalogové číslo
R 418

Petr Eben: Čtyři vánoční písně / Čtyři lidové písně podzimní / Čtyři lidové písně zimní

Petr Eben: Čtyři vánoční písně / Čtyři lidové písně podzimní / Čtyři lidové písně zimní

"Kompozice soustředěné v tomto svazku mají záměrně snadno dostupnou sazbu, aby je mohly interpretovat i zcela amatérské dětské soubory.

Pocházejí ze dvou zdrojů. Prvním je čtyřdílný cyklus Vánoční písně, napsaný na texty rozhlasového redaktora Pavla Tumlíře pro dvouhlasý nebo tříhlasý dětský sbor a klavír. Vznikl v roce 1960 pod dojmem z návštěvy Dětského domova v Maštově, kam se redaktoři Československého rozhlasu ze sekce vysílání pro děti a mládež vypravili skutečně zrovna ve vánoční době. Koncertní premiéra se uskutečnila o dva roky později v podání Plzeňského dětského sboru. Ebenovy Vánoční písně (Stromečku, nechoď spát – Koleda – Tajemství – O třech zvonečcích) se pak dostávaly pravidelně do svátečního vysílání, jak dokládá i dochovaný rozhlasový program z 24. prosince roku 1968.  

Druhým zdrojem tohoto svazku je cyklus o osmi částech s názvem Podzimní a zimní lidové písně. Je určen pro jednohlasý dětský sbor a melodický nástroj, respektive klavír. Jde o citlivé úpravy, u podzimních písní (Zelení hájové – Sluníčko zachází za hory – Bude zima, bude mráz – Letěla husička) s doprovodem zobcové flétny, v případě písní zimních (Stojí vrba – Ve městě i ve vůkolí – Na vánoce – Jemine, domine) s doprovodem hoboje a anglického rohu, nástrojů evokujících pastorální vánoční náladu. Cyklus je skladatelem určen sborovým začátečníkům nebo dokonce jen dětským hlasům ve školních lavicích. Petr Eben jej komponoval v roce 1976, o rok později se stal vítěznou skladbou 15. ročníku Jirkovské soutěže dětské sborové tvorby. Koncertní premiéru těchto osmi písní realizoval Pražský dětský sbor v Rudolfinu v prosinci 1977." Petr Veber 

obsazení: voc, fl/ob, pfte
materiál: partitura
nakl. č.: R 418

198 Kč
Rok vydání
2018
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614518
Katalogové číslo
R 418