Noty Jiří Pazour: Zatmělo se mně slunečko
Rok vydání
2019
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614600
Katalogové číslo
R 427

Jiří Pazour: Zatmělo se mně slunečko

Jiří Pazour: Zatmělo se mně slunečko

Jiří Pazour (*1971), hudební skladatel, klavírista a pedagog, absolvoval v roce 1991 Pražskou konzervatoř, obory skladba a klavír.

Poté pokračoval ve studiu skladby na Hudební fakultě Akademie múzických umění. Jeho činnost je možno shrnout do tří oblastí: kompoziční, koncertní a pedagogické. 

Jako skladatel se Jiří Pazour věnuje tvorbě orchestrálních, komorních i sólových skladeb. Jeho tvorba v artificiální oblasti je z největší části zastoupena programními skladbami, které však obvykle nemívají konkrétní mimohudební program, často vycházejí z osobních prožitků a autorova pohledu na svět. Jedná se většinou o lyrické obrazy - básně mající vlastní posluchačům často skrytý děj.
Vedle toho vytvořil řadu skladeb odlehčeného charakteru, které jsou většinou určeny pro radost ze spontánního muzicírování pro posluchače i interprety. Věnuje se značnou měrou také tvorbě pro děti. Napsal řadu dětských písní na texty současných českých básníků a textařů. Vedle toho Jiří Pazour též komponuje též hudbu scénickou a užitkovou zasahující do různých žánrů. Spolupracuje s významnými divadelními a rozhlasovými režiséry.


Sólová koncertní činnost Jiřího Pazoura je zaměřena převážně na klavírní improvizaci. Je aktivním členem Mezinárodní společnosti pro improvizovanou hudbu (ISIM) v USA. Kromě České republiky koncertoval také v Německu, Polsku, Slovensku, Francii, Anglii, Nizozemsku, na Maltě, v USA, Kanadě, Jižní Koreji, Japonsku a Západní Austrálii. Koncertní projekty Jiřího Pazoura si získávají svojí dynamikou, spontánností a rozmanitostí velkou popularitu jak doma, tak i v zahraničí.  

Své hudebně improvizační schopnosti také často využívá v muzikoterapii. Od roku 1995 působí pedagogicky na Pražské konzervatoři. Na této škole vyučuje na klavírním oddělení předmět Hra z listu a klavírní improvizace. 

Cyklus čtyř písní pro soprán a klavír s názvem Zatmělo se mně slunečko vznikl v roce 2010. Autorovi byla inspirací krása naší české a moravské lidové poezie. Tato inspirace se projevila v kompozičním způsobu práce; melodika lidového charakteru je spojena s nekomplikovanou klavírní sazbou. Skladba získala 1. cenu ve skladatelské soutěži Tribuna komorní písně Plzeň 2011. 

obsazení: S, pfte
materiál: partitura
durata: 12'
nakl. č.: R 427

165 Kč
Rok vydání
2019
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614600
Katalogové číslo
R 427