Noty Jan Novák: Due preludi e fughe per flauto solo
Rok vydání
2019
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614488
Katalogové číslo
R 415

Jan Novák: Due preludi e fughe per flauto solo

Jan Novák: Due preludi e fughe per flauto solo

Pod dojmem koncertního provedení sólových skladeb Johanna Sebastiana a Carla Philippa Emmanuela Bacha zkomponoval v roce 1979 Jan Novák pro flétnu několik preludií a fug.

Z původního plánu "Die Wohltemperierte Flöte" napsal celkem 4 preludia a fugy, pátá zůstala pouze v náčrtu. Dvě z nich, A dur a c moll, byly vydány italským nakladatelstvím Zanibon pod názvem Due Preludi e Fughe a dlouho byly považovány za jediné existující autorovy skladby tohoto druhu. Jejich premiéra se uskutečnila v Miláně v roce 1979 na vernisáži výstavy malíře Ladislava Dydka (1919–2006), dobrého přítele Jana Nováka, který, stejně jako on, žil s rodinou u Gardského jezera. 

Skladby jsou velmi cenné nejen z pedagogického hlediska, ale stále častěji také zaznívají z koncertních pódií a objevují se v soutěžních repertoárech a u závěrečných zkoušek. Aby mohly i nadále zůstat přístupné všem milovníkům flétnové hudby, má toto nové, revidované vydání velký význam. 

Obě preludia jsou výrazově velmi kontrastní, fugy jsou pak psány podle klasických kompozičních pravidel této hudební formy, což by se na první pohled mohlo zdát pro flétnu nemožné. Fuga in La (super Cuculi cantum) zaujme tím, že hlavním tématem je kukaččí volání. 

obsazení: fl
materiál: part
durata: 8'
nakl. č.: R 415

121 Kč
Rok vydání
2019
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614488
Katalogové číslo
R 415