Noty Milan Báchorek: Tři věty pro altový saxofon a klavír
Rok vydání
2008
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660611050
Katalogové číslo
R 141
Interpret

Milan Báchorek: Tři věty pro altový saxofon a klavír

Milan Báchorek: Tři věty pro altový saxofon a klavír

Tři věty pro altový saxofon a klavír vznikly v roce 1989 nejdříve jako skladba pro klarinet a klavír, která měla svou premiéru 26. 5. 1991 na festivalovém koncertu Janáčkův máj v Ostravě. Prvními interprety byli tehdy klarinetista Valtr Vítek a klavíristka Milena Pavlorková.

Téměř zapomenutou historii Tří vět v klarinetové podobě oživila až myšlenka přepracovat skladbu pro altový saxofon a klavír, která vznikla po nedávném náhodném setkání s pražským saxofonistou Romanem Fojtíčkem. Ten mne překvapil objednávkou skladby pro saxofon, kterou by mohl uvádět na svých koncertech. Domluvili jsme se na starší kompozici pro klarinet a klavír, kterou jsem přepracoval podle jeho požadavku pro altový saxofon.

Tři věty nebylo třeba nijak složitě přepracovávat, došlo jen k některým rozsahovým transpozicím v sólovém nástroji, přičemž part klavíru zůstal zachován. Obnovená premiéra Tří vět , tentokrát již ve verzi altový saxofon a klavír, přesvědčila napoprvé o své životnosti už jako studiová nahrávka pražského rozhlasu a nastartovala tak novou cestu za posluchačem.

Jako výraz zásluhy o vznik nové původní tvorby pro saxofon věnuje autor skladbu Tři věty pro altový saxofon a klavír jejímu prvnímu interpretovi Romanu Fojtíčkovi.  

obsazení: Asax, pfte
materiál: partitura, part
nakl.č.: R 141

171 Kč
Rok vydání
2008
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660611050
Katalogové číslo
R 141
Interpret