Noty Dalibor C. Vačkář: Hudba z filmu Pyšná princezna
Rok vydání
2010
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660611555
Katalogové číslo
R 191
Interpret

Dalibor C. Vačkář: Hudba z filmu Pyšná princezna

Dalibor C. Vačkář: Hudba z filmu Pyšná princezna

Dalibor C. Vačkář (1906–1984) vytvořil pět symfonií, mnoho koncertních skladeb pro různé nástroje, komorní a sborová díla. V jeho tvorbě najdeme i velkou řadu tanečních písní a šansonů, ke kterým si psal texty, také pochodů, valčíků, v 30. letech složil i řadu trampských písní. Jeho filmové hudby (Divá Bára, O ševci Matoušovi, Alena, Pyšná princezna, Dovolená s Andělem, Anděl na horách, Tajemství krve, Kde alibi nestačí ad.) se staly klasikou a vždy přispěly k popularitě filmů.

Hudba k filmu Pyšná princezna se mimořádně zdařila, melodické i instrumentační cítění z ní vytvořilo téměř muzikálové dílo, které příznačnými motivy princezny Krasomily, krále Miroslava, chůvy, poselstva, rádců i zbrojnošů dobarvuje a propojuje postavy i děj filmu. Ve spolupráci s básníkem F. Hrubínem vznikla nejen nejznámější melodie Rozvíjej se poupátko, ale i úvodní a závěrečné písňové pásmo, které jsou pro Pyšnou princeznu od prvních tónů jasně charakteristické.

D. C. Vačkář brzy po premiéře filmu v roce 1952 napsal samostatnou skladbu Rozvíjej se poupátko ve dvou verzích. První má ve zpívané mezihře motiv chůvy, druhá má jednodušší mezihru, tak jak zazněla ve filmu bez textu. V roce 1954 vytvořil autor 14 minutovou skladbu Hudba k Pyšné princezně pro orchestr, která posluchačům ryze hudebně odvypráví příběh filmu, ale odhalí i řadu krásných motivů, skrytých pod dialogy. Okouzlí melodickou i instrumentační lyričností a svěžestí a potvrdí, že položila nejkrásnější základ k poválečné tvorbě filmových pohádek dotvářených hudbou s ústřední písní.  

obsazení: voc (soprano) / el org ad lib., fl picc, 2fl, 2ob, cor ingl, 2cl in B, 2fg, Asax in Es, 4cor, 4trb in C, 3tbn, tb, timp, 5batt, arp, cel, pfte, archi
materiál: partitura
nakl. č.: R 191

Samostatné party pouze k pronájmu na nakladatelstvi@rozhlas.cz 

285 Kč
Rok vydání
2010
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660611555
Katalogové číslo
R 191
Interpret