Petr Hejný: Žalm pro tři violoncella
Rok vydání
2020
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614846

Petr Hejný: Žalm pro tři violoncella

Petr Hejný: Žalm pro tři violoncella

Violoncellista, gambista, skladatel, malíř a sochař Petr Hejný se narodil v Praze 27. března 1956.

Při studiích na Konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze se účastnil několika mezinárodních violoncellových soutěží, kde obdržel hlavní ceny. Od roku 1977 hrál na violu da gamba a barokní violoncello s Pražskými madrigalisty, následně v Doležalově kvartetu a Stamicově kvartetu.

Jeho skladby jsou psány pro nástroj, který ovládá, tedy violoncello.
V kompoziční práci se zřetelně odráží technická znalost nástroje a jeho barevné možnosti. Hejného kompozice hrají violoncellisté na soutěžích, koncertech a jeho sonáty, dua a trio jsou natočeny v Českém rozhlase, např. Začarovaný les (1983), duo pro dvě violoncella; Žalm (1996), trio pro tři violoncella; Kovová sonáta (1996) pro violoncello sólo nebo Procházka u Zubřiny (2004), duo pro dvě violoncella.

Žalm (Psalm) pro tři violoncella zkomponoval Petr Hejný v roce 1996 k příležitosti provedení Českým violoncellovým triem (J. Vlašánková, P. Hejný, J. Kulhan) na festivalu duchovní hudby v kostele Sv. Jakuba v Prachaticích. Od té doby byl Žalm mnohokrát proveden na koncertech i vernisážích, jak autorem s kolegy, tak v současné době mladými violoncellisty.

                                                                                                                  
„Kompozice vychází z dávné tradice židovských zpěváků Chazanů (kantorů), kteří v synagoze vedou společné modlitby coby vyslanci obce. V židovské liturgii je zpěv důležitou součástí bohoslužby. Žalm je právě těmito zpěvy inspirován, jejich zvláštní náladou a naléhavostí.
Celou skladbu zahájí hluboký hlas, deroucí se na povrch odkudsi z hloubi země a do něj zazní zvony, které ve formě pizzicata hraje hlas druhý. Pak se jako hlas první připojí zpěv kantora tématem, které prochází postupně všemi nástroji a celým Žalmem.
Kompozice nemá jednotlivé věty, ale je rozdělena do menších částí, které na sebe bezprostředně navazují a působí tak jako nepřetržitý proud a tok hudby, který je zakončen velkou kadencí třetího hlasu.
Závěr se vrací na začátek. Dojde ke zklidnění a zazní opět hluboký osudový hlas se zvony, které celou kompozici ukončí do ticha věčnosti.“

obsazení: vcl I, vcl II, vcl III
materiál: partitura, party
durata: 20'
nakl. č.: R 451

220 Kč
Rok vydání
2020
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614846