Ivo Bláha: Zoolekce (11 miniatur pro cembalo)
Rok vydání
2020
Vydavatel
Český rozhlas / TRIGA
Distributor
Radioservis a.s.

Ivo Bláha: Zoolekce (11 miniatur pro cembalo)

Ivo Bláha: Zoolekce (11 miniatur pro cembalo)

Český skladatel a pedagog prof. MgA. Ivo Bláha, narozen 14. března 1936 v Litomyšli, studoval v letech 1954–1958 skladbu na Hudební fakultě AMU v Praze (HAMU) u Jaroslava Řídkého a Vladimíra Sommera.

V letech 1964–1972 pedagogicky působil na katedře skladby HAMU. V roce 1970 dokončil studium umělecké aspirantury u Emila Hlobila a kurz elektroakustické hudby v experimentálním studiu Čs. Rozhlasu v Plzni pod vedením Miloslava Kabeláče a Eduarda Herzoga.

Od roku 1967 je kmenovým pedagogem na Filmové a televizní fakultě AMU (FAMU) pro hudebně teoretické předměty a zvukovou dramaturgii, roku 1980 zde spoluzaložil studijní obor Zvuková tvorba a v roce 1999 byl jmenován profesorem pro tento obor. V letech 1993–2011 byl vedoucím Katedry zvukové tvorby FAMU. Jeho skladatelská tvorba, zaměřená hlavně na vážnou hudbu komorní, vokální a orchestrální, je publikována koncertně, rozhlasem, tiskem i na CD. Smyčcový kvartet č. 3 získal přední umístění na Mezinárodní tribuně skladatelů UNESCO v Paříži 1991, Zoolekce pro kytaru obdržely výroční cenu Českého hudebního fondu 1993.

Je autorem odborných článků a publikací o zvukové dramaturgii filmu. Z jeho teoretických publikací je nejvýznamější Zvuková dramaturgie audiovizuálního díla (AMU, Praha 1995), která slouží jako základní výukový text na FAMU i na zahraničních školách.

 

Cyklus jedenácti miniatur pro cembalo Zoolekce aneb Hodiny živočichopisu upravil autor z původní verze své skladby pro sólovou kytaru. Pro koncertní provedení lze doporučit výběr z cyklu. Uvedenou registraci je možné pozměnit.
Autorova idea díla: Pokojové hodiny právě odbíjejí pět, je čas pro večerní zálibu: při svitu svíčky listovat památeční ilustrovanou knihou o fauně. Svět zvířat v představách ožívá, proměňuje se v hudbu, co kapitola, to hudební obraz. Žel noc je krátká a s kuropěním domácí lekce zoologie končí.

obsazení: cemb
materiál: part
durata: 21'45''
nakl. č.: TR 0123

 

150 Kč
Rok vydání
2020
Vydavatel
Český rozhlas / TRIGA
Distributor
Radioservis a.s.