Jiří Teml: Sonety pro baryton a klavír
Rok vydání
2020
Vydavatel
Český rozhlas / TRIGA
Distributor
Radioservis a.s.

Jiří Teml: Sonety pro baryton a klavír

Jiří Teml: Sonety pro baryton a klavír

„Cyklus písní pro baryton a klavír Sonety je úpravou stejnojmenné skladby z roku 1997, která je zkomponována pro baryton a komorní orchestr.

 

Zároveň jsou Sonety mou druhou shakespearovskou inspirací. Tou první byl šestidílný cyklus nazvaný Sjakespearovské motivy pro flétnu, housle, violoncello a klavír z roku 1990, ve kterém jsem se pokusil hudebně navodit atmosféru několika nejvýznamějších Shakespearových dramat.

Ke zhudebnění vybraných Shakespearových sonetu mne v roce 1997 přivedl barytonista Roman Janál. Nakonec jsem se rozhodl pro překlad Miroslava Macka, který se mi zdál nejsoudobější – jaksi aktualizovaný. Z celého díla jsem vybral sled životních období, z nichž je patrno, jak čas na člověku hlodá a mění se jeho pohled na lásku, krásu, věk a mravy až k „posledním věcem člověka“.

První provedení s Romanem Janálem se uskutečnilo v rámci abonentního cyklu Karlovarského symfonického orchestru 19. února 1999 s Jiřím Štruncem u dirigentského pultu.

V témže roce jsem byl osloven Západočeským hudebním centrem v Plzni, abych upravil tento cyklus pro zpěv a klavír. Premiéra klavírní verze skladby se konala 1. října 2000 v sále Západočeského muzea v Plzni v rámci vokálního festivalu Tribuna komorní písně. Barytonového partu se opět ujal Roman Janál za klavírního doprovodu Jindřicha Durase.“

Skladba byla vydána v nakladatelství TRIGA v roce 2015.

obsazení: Bar, pfte
materiál: partitura, part
durata: 32'
nakl. č.: TR 0130

 

 

250 Kč
Rok vydání
2020
Vydavatel
Český rozhlas / TRIGA
Distributor
Radioservis a.s.