Noty Jiří Pazour: Probuzení perel
Rok vydání
2020
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614938
Katalogové číslo
R 460

Jiří Pazour: Probuzení perel

Jiří Pazour: Probuzení perel

Jiří Pazour (*1971), hudební skladatel, klavírista a pedagog, absolvoval v roce 1991 Pražskou konzervatoř, obory skladba a klavír. Poté pokračoval ve studiu skladby na Hudební fakultě Akademie múzických umění. Jeho činnost je možno shrnout do tří oblastí: kompoziční, koncertní a pedagogické.

Jako skladatel se Jiří Pazour věnuje tvorbě orchestrálních, komorních i sólových skladeb. Jeho tvorba v artificiální oblasti je z největší části zastoupena programními skladbami, které však obvykle nemívají konkrétní mimohudební program, často vycházejí z osobních prožitků a autorova pohledu na svět. Jedná se většinou o lyrické obrazy - básně mající vlastní posluchačům často skrytý děj.

Vedle toho vytvořil řadu skladeb odlehčeného charakteru, které jsou většinou určeny pro radost ze spontánního muzicírování pro posluchače i interprety. Věnuje se značnou měrou také tvorbě pro děti. Napsal řadu dětských písní na texty současných českých básníků a textařů. Vedle toho Jiří Pazour též komponuje též hudbu scénickou a užitkovou zasahující do různých žánrů. Spolupracuje s významnými divadelními a rozhlasovými režiséry.

Sólová koncertní činnost Jiřího Pazoura je zaměřena převážně na klavírní improvizaci. Je aktivním členem Mezinárodní společnosti pro improvizovanou hudbu (ISIM) v USA. Kromě České republiky koncertoval také v Německu, Polsku, Slovensku, Francii, Anglii, Nizozemsku, v Řecku, na Maltě, v USA, Kanadě, Jižní Koreji, Japonsku a Západní Austrálii. Koncertní projekty Jiřího Pazoura si získávají svojí dynamikou, spontánností a rozmanitostí velkou popularitu jak doma, tak i v zahraničí. Své hudebně improvizační schopnosti také často využívá v muzikoterapii. Od roku 1995 působí pedagogicky na Pražské konzervatoři. Na této škole vyučuje na klavírním oddělení předmět Hra z listu a klavírní improvizace.
Dvojdílná kompozice Probuzení perel vznikla v letech 2004–2008 na objednávku českého komorního souboru Brahms Trio Prague. Původně dvě samostatné skladby (Jiné časy a Probuzení perel) autor později spojil do jednoho hudebního celku. Myšlenkově se jedná o lyrický hudební obraz o dvou částech, který, stejně jako řada dalších skladeb Jiřího Pazoura, má svůj vlastní posluchačům skrytý děj a vychází z autorových osobních prožitků a pohledů na svět.
Skladba se dočkala řady koncertních provedení v České republice a v roce 2015 byla s úspěchem provedena souborem Chamber Soloist of Detroit na koncertě ve First Presbyterian Church of Farmington v USA.

obsazení: vno, cor, pfte
materiál: partitura, hlasy
durata: 10'33'' + 8'
nakl. č.: R 460

 
352 Kč
Rok vydání
2020
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614938
Katalogové číslo
R 460