Noty Jiří Trtík: Ozvěny Yellowstonu pro dva fagoty
Rok vydání
2021
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660615119
Katalogové číslo
R 478

Jiří Trtík: Ozvěny Yellowstonu pro dva fagoty

Jiří Trtík: Ozvěny Yellowstonu pro dva fagoty

Jiří Trtík je český skladatel, dirigent a pedagog, který v roce 2021 získal cenu OSA za nejúspěšnějšího skladatele vážné hudby v zahraničí.
Jiří studoval skladbu a dirigování na Pražské konzervatoři a v roce 2016 získal stipendium na studium bakalářského a následně magisterského programu kompozice na americkém Cleveland Institute of Music. Jeho skladby byly premiérovány v Čechách, na Slovensku, v Německu, Lotyšsku, Japonsku, Švýcarsku a Spojených státech amerických.
Zkomponoval řadu skladeb pro světové interprety a soubory, např. pro členy Lindemannova programu Metropolitní opery v New Yorku, pro Columbus Symphony Orchestra, Cleveland Chamber Orchestra, Kühnuv smíšený sbor, či pro sólisty The Cleveland Orchestra.

„Skladba Ozvěny Yellowstonu je inspirovaná návštěvou Yellowstonského národního parku v červnu 2020, kde jsem na vlastní oči spatřil volně pobíhající medvědy grizzly, stáda bisonů, vlčí smečku vyjící na kopci, losi sedící v trávě, kouřící páru od pramenů vroucí vody, nejrůznější barvy, struktury kolem tryskajících gejzírů a žádný internet, žádný signál.
V první části skladby Ozvěny Yellowstonu můžete nejprve slyšet drobné pramínky vody deroucí se na povrch země a postupně vrcholící v menší gejzíry. Druhá část vyjadřuje první setkání s bizonem nedaleko bahenní louže se silnou vůní sirovodíku. Ohromení. Úžas. Strach.
Třetí část kombinuje všechny prvky dohromady, vrací se opět k tématu pramenů vroucí vody, tentokrát ovšem nabírá na intenzitě ještě více až vyvrcholí slavným yellowstonským gejzírem „Old Faithful“.
Protože Yellowstonský národní park je označován jako první národní park na světě, rád bych touto skladbou podtrhnoul důležitost myšlenky národních parků a ochrany čisté a volné přírody.
Skladba je věnována Duu Esperanza.“

Kompozice vznikla v rámci projektu Trilogie fagotu za finanční podpory Ochranného svazu autorského a Nadace Český hudební fond.

obsazení: fg I, fg II
materiál: partitura, party
durata: 7'
nakl. č.: R 478

 
231 Kč
Rok vydání
2021
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660615119
Katalogové číslo
R 478