Noty Jan Dušek: Unsent Letter pro klarinet
Rok vydání
2022
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614754
Katalogové číslo
R 442

Jan Dušek: Unsent Letter pro klarinet

Jan Dušek: Unsent Letter pro klarinet

Jan Dušek vystudoval konzervatoř v Teplicích v oborech klavír a skladba. V letech 2004–2009 studoval skladbu na AMU u Hanuše Bartoně, v roce 2012 zde dokončil doktorandské studium. Od roku 2012 působí jako odborný asistent na katedře skladby HAMU v Praze.

V roce 2006 mu byla udělena 1. cena na skladatelské soutěži Generace za skladbu „…již za sedm dnů sešlu na zemi déšť…“ a v roce 2007 na téže soutěži opět 1. cena za skladbu „Gradace pro varhany“. Za skladbu „Chalomot jehudi’im“ získal v soutěži NUBERG 2008 Cenu veřejnosti, o rok později Cenu Gideona Kleina. Za hudbu k němému filmu „Dítě ghetta“ obdržel v soutěži NUBERG 2011 opět Cenu veřejnosti a za hudbu k celovečernímu němému filmu „Ost und West“ pak v následujícím ročníku téže soutěže Cenu mladých. Jeho skladby vznikají na objednávku festivalů, předních sólistů nebo komorních souborů a orchestrů.

O skladbě Unsent Letter:
„Každý z nás patrně v životě napsal nebo napíše dopis, který je pro něho důležitý, ale přesto se ho nakonec rozhodne adresátovi neposlat. Někdy snad proto, že emoce v něm zachycené jsou příliš silné, jindy protože se bojíme, že bychom mohli dané osobě ublížit. Ať už je v dané chvíli poselství dopisu jakékoliv, rozhodneme se ho nikomu nesdělit. Někdy dopis zůstane u odesílatele a bude třeba po mnoha letech nalezen, jindy je nenávratně zničen a zapomenut. Podobné myšlenky jsem se snažil vdechnout i do této skladby, vyjádřit silné emoce, které by však mohly čitateli být buď nepříjemné, děsivé nebo naopak příliš silné. A mohlo to být vyznání lásky nebo naopak výčitka, smutek, zklamání, radost či hněv… Chtěl jsem, aby skladba umožňovala různý výklad, aby dávala interpretovi možnost vtělit se do pisatele a skladbu po výrazové stránce domyslet, dotvořit, dopsat. Ale nakonec raději neodeslat adresátovi. Měla by tedy při veškeré své emocionalitě zůstat velmi intimní, introvertní, neodeslaná.“

Skladba byla zkomponována pro 72. ročník Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2020. 

obsazení: cl
materiál: part
durata: 7'
nakl. č.: R 442
 
121 Kč
Rok vydání
2022
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614754
Katalogové číslo
R 442