Noty Vítězslava Kaprálová: Smyčcový kvartet op. 8
Rok vydání
2022
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660615607
Katalogové číslo
R 168

Vítězslava Kaprálová: Smyčcový kvartet op. 8

Vítězslava Kaprálová: Smyčcový kvartet op. 8

Vítězslava Kaprálová (24. 1. 1915 Brno – 16. 6. 1940 Montpellier) vstoupila do bouřlivého světa začátkem první světové války, na počátku druhé světové války se její krátký, ale dramatický a tvůrčí život ukončil. Podařilo se jí zkomponovat na padesát skladeb, dokonce měla i vybrané libreto na operu.

Její otec, skladatel Václav Kaprál, byl žákem Leoše Janáčka a vlastnil renomovanou Hudební školu v Králově Poli, později se stal profesorem skladby na brněnské konzervatoři. Matka Viktorie (rozená Uhlířová) byla pěvkyní.
Mezi devíti a dvanácti lety složila první klavírní skladbičky (Skladby z dětství), přičemž jednu z nich věnovala prezidentu Masarykovi – jeho kancelář dárek ohodnotila děkovným dopisem. Proti vůli svého otce tajně složila přijímací zkoušky na brněnskou konzervatoř v oboru skladby a dirigování. Její absolventská skladba Klavírní koncert, který si sama i řídila, se stala brněnskou senzací – poprvé vystoupila na dirigentský stupínek v Brně žena. Po brněnském triumfu odjíždí dvacetiletá Kaprálová, žačka Petrželkova a Chalabalova na Mistrovskou školu do Prahy, kde absolvuje u Vítězslava Nováka a Václava Talicha za řízení České filharmonie se skladbou Vojenská symfonieta.

V dubnu 1937 se náhodně setkává s Bohuslavem Martinů, který ji přemlouvá, aby ve studiu skladby pokračovala u něj v Paříži a v dirigování u Charlese Muncha. Vztah učitele a žačky se postupně mění ve vztah důvěrnější. V červnu 1938 doprovází Martinů Kaprálovou do Londýna, kde nadějná dirigentka za řízení orchestru BBC Symphony Orchestra uvádí svou Vojenskou symfonietu.

Více informací o životě této skladatelky naleznete na stránkách The Kapralova Society
 
Třívětý Smyčcový kvartet op. 8 zkomponovala Kaprálová o prázdninách roku 1935 téměř celý v místech, kde se cítívala nejšťastnější – v malé obci Tři Studně v lůně přírody Českomoravské vysočiny. Kvartet nese především stopy radosti a sebevědomí z brněnského absolventského úspěchu. Skladba má charakter klidného a bezstarostného prostředí odpočinku. Je bezprostřední reakcí na životní zážitky, mostem na rozhraní období školního a počátku opravdového života uměleckého.

obsazení: vno I, vno II, vla, vcl
materiál: partitura, party
durata: 22'
nakl. č.: R 168 (2. revidované vydání)
 
308 Kč
Rok vydání
2022
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660615607
Katalogové číslo
R 168