Noty Lukáš Hurník: Triptych, Ad vitam aeternam, Double Song
Rok vydání
2022
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660615478
Katalogové číslo
R 491

Lukáš Hurník: Triptych, Ad vitam aeternam, Double Song

Lukáš Hurník: Triptych, Ad vitam aeternam, Double Song

Lukáš Hurník (*1967) začal hudební dráhu v rockové skupině Biwoy (společně s bubeníkem Klaudiem Kryšpínem), v níž hrál na basovou kytaru a pro niž vytvořil celý repertoár. Jeho hudebním ideálem byl Frank Zappa. Některé rockové prvky pak zužitkoval i ve čtyřruční skladbě s názevem Hot-suita, která získala v roce 1990 první cenu na mezinárodní soutěživ Tokiu. Další ceny si přivezl ze skladatelských soutěží Generace a Jihlava.

Typickým znakem Hurníkových kompozic je stylová syntéza, v jejímž rámci se potkávají rock s barokní a moderní polyfonií, chromatika s klasickou melodikou, kantiléna s minimalistickými patterny.

Průvodní slovo ke skladbám:

TRIPTYCH

 1. Václavův souboj
  Preludium, které s královským nástrojem i Svatováclavským chorálem zachází poněkud neuctivě.
   
 2. Vojtěchův neklid
  Svatý Vojtěch měl neposednou povahu, na žádném místě nevydržel moc dlouho. V úvodu skladby je světcův životní rytmus narušován opakovanými vpády reality. Po eskalujícím konfliktu je řešení nalezeno jen částečně. Gregoriánské lectio s meditativní melodií probíhají paralelně, ale rytmicky a tonálně se míjejí.
   
 3. Anežčino pokušení
  Svatá Anežka měla vášeň pro luxus. Rozpor mezi touto slabostí a vírou vyřešila chytře: vzdala se veškerého majetku, ale svůj klášter vybavila nezměrným bohatstvím, materiálním i duchovním. Skladba hýří strukturální pestrostí, ale respektuje pravidla polyfonie: kombinuje formy passacaglie, triové sonáty a dvojité fugy.


AD VITAM AETERNAM
Polnice vyzývá k oslavě i bdělosti. Život vezdejší je hoden obrany, je trpělivým bojem o každý krok vzhůru. Passacaglia proto s každým návratem basového tématu postoupí o půl tónu výše. Fuga je tichým zpěvem naděje v blažený život věčný.

DOUBLE SONG
Přídavková skladba vznikla v roce výročí Stravinského smrti a kombinuje starou křesťanskou píseň
Vy v Boží jméno pokřtění s litevskou melodií, kterou Stravinskij volně použil na začátku Svěcení jara.

obsazení: org
materiál: partitura
durata: 16'+10'+4'
nakl. č.: R 491

198 Kč
Rok vydání
2022
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660615478
Katalogové číslo
R 491