Noty Ondřej Štochl: Il sogno fragile pro violu
Rok vydání
2023
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660615546
Katalogové číslo
R 498

Ondřej Štochl: Il sogno fragile pro violu

Ondřej Štochl: Il sogno fragile pro violu

Ondřej Štochl (nar. 12. 6. 1975 v Praze) studoval na konzervatoři v Praze hru na violu a skladbu. V jejím studiu pokračoval i na hudební fakultě AMU ve třídě prof. Marka Kopelenta. Věnuje se především tvorbě komorních a orchestrálních skladeb, někdy s vokální či elektronickou složkou. Hudební řeč autora vychází především z jemných odstínů harmonické a barevné složky i jejich vzájemných interakcí. Podstatná je sémantická rovina hudebního materiálu a v ní fungující pletivo vzájemných vztahů. Cílem je citlivé vyvažování hudebních i významových protikladů, které je hlavním estetickým principem Štochlovy hudby.


Dílo autora se profiluje ve více směrech souvisejících s mimohudebním významem. Na jedné straně jsou to rozsáhlejší prostorové kompozice s duchovním obsahem inspirovaným filosofickým Taoismem. Mezi ty výraznější patří např. Modrá – čistá a křehká (vítězná skladba soutěže Nuberg 2011), …vlídnost…světlo duše…, která byla napsána pro BCO na zakázku Velikonočního festivalu duchovní hudby 2013. Nejpodstatnější je v tomto ohledu skladba Ve dne stíny, v noci Světlo psaná na objednávku Orchestru Berg (2017). Výrazný duchovní přesah mají i některé komorní skladby (např. Šeptet premiérovaný na MHF PJ 2014) či orchestrální díla (Jin – nostalgie a naděje – 2016 nebo Tři věty o přijetí – 2020, psané na objednávku SOČRu). 
Dalším z jeho častých témat je osobní zkušenost s handicapovanými lidmi – kromě nevidomých (z pedagogické praxe) zejména lidí s PAS (poruchou autistického spektra). Sem patří například proPASti pro hoboj a smyčce (2014) nebo Pramen z jeskyně bezmoci pro smyčcové kvarteto (2016) či Živý motýl (2019).

 

Il sogno fragile / Křehký sen

Takový sen voní svěží bezstarostností, chutná něžným pohlazením...
Svítí a zní, jako by jeho klid nikdy neměl skončit...
Přesto je nám dáno z něho vystoupit. Včas a dobrovolně...pak zmizí z přítomného času a zůstane vzpomínkou. Nebo pozdě, z nutnosti, když se nám ven prostě nechce...potom odejde sám, aby zbyla jen mlha a otazník. Může se i stát opakem toho, čím byl...
Dokud tu je, žijme jím...


Tato skladba byla zkomponována pro 74. ročník Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2023.

obsazení: vla
materiál: partitura
nakl. č.: R 498

132 Kč
Rok vydání
2023
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660615546
Katalogové číslo
R 498