Noty Jan Kučera: Pražská Bagatela pro trombon a klavír
Rok vydání
2023
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660615553
Katalogové číslo
R 499

Jan Kučera: Pražská Bagatela pro trombon a klavír

Jan Kučera: Pražská Bagatela pro trombon a klavír

Jan Kučera jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice operní (Rudá Marie, Perníková chaloupka, Legenda z Mlžných hor, Don Buoso), baletní (Tři mušketýři, Zkrocení zlé ženy), symfonické (Symfonie č. 1 „Šumavská“, Houslový koncert, Klavírní koncert), komorní, kantátové i písňové.

Na svém kontě má rovněž přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Jeho skladby uvedla Česká filharmonie, Národní divadlo v Praze, Lotyšské národní divadlo v Rize, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a řada dalších divadel a orchestrů. Plodná je i jeho tvorba v oblasti aranžérské – je autorem symfonických úprav písní Jaroslava Ježka a několika symfonických suit složených z písní a melodií z českých filmů. 
Jako dirigent pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru provedl nebo natočil více než sto symfonických skladeb soudobých autorů, často v premiéře. Působil jako dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu (2002–2010) a jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru (2015–2021). 

Pražská Bagatela vznikla na objednávku Mezinárodní hudební soutěže Pražské Jaro 2023, v jistém smyslu je tedy navazuje na skladbu pro trubku a klavír The Joker, kterou jsem pro tuto soutěž napsal v roce 2009. Zatímco Joker byl rozverný a hravý, Pražská Bagatela plyne spíše ve vážnějším duchu. 
Jako tematický základ mi posloužila drobná skladba pro trombon a klavír, kterou jsem coby studii napsal ještě jako student Pražské konzervatoře v roce 1997 a která nikdy nebyla provedena. Lze však říct, že Pražská Bagatela je skladba zcela nová a ušitá na míru pražskojarní soutěže. Chtěl jsem, aby interpret nepředváděl pouze svoji technickou dovednost, ale především svoji celkovou muzikalitu.  Mé poděkování patří dlouholetému příteli a prvnímu trombonistovi České filharmonie Robertu Kozánkovi, se kterým jsem revidoval sólový part.“

obsazení: tbn, pfte
materiál: partitura, part
durata: 7'
nakl. č.: R 499
176 Kč
Rok vydání
2023
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660615553
Katalogové číslo
R 499