Noty Jan Václav Hugo Voříšek: Variace pro violoncello (nebo housle) a klavír, op. 9
Rok vydání
2023
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614969
Katalogové číslo
R 463

Jan Václav Hugo Voříšek: Variace pro violoncello (nebo housle) a klavír, op. 9

Jan Václav Hugo Voříšek: Variace pro violoncello (nebo housle) a klavír, op. 9

Jeden z nejvýraznějších českých představitelů raného romantismu Jan Václav Hugo Voříšek (*11. 5. 1791 Vamberk  –  † 19. 11. 1825 Vídeň) se narodil do početné učitelské rodiny. Jeho průrazné hudební nadání bylo zřejmé od útlého věku, v pěti letech vystoupil poprvé veřejně jako houslista a v sedmi letech již pravidelně hrál na varhany při mších. Později podnikali s otcem Václavem Voříškem pěší koncertní cesty po českých zemích, kdy kromě houslí a varhan hrál také na rozličné klávesové nástroje. Od roku 1802 začal Voříšek v Praze navštěvovat Malostranskou normálku a později přidružené Malostranské gymnázium. Souběžně s klasickým vzděláním se intenzivně věnoval také studiu kompozice pod vedením mistra Václava Jana Tomáška (1774–1850).

Roku 1813 Voříšek odešel do Vídně, kde byl přijat ke studiu práv. Velmi rychle se však etabloval také mezi hudebníky a v prostředí vídeňských salónů. Kompozici studoval soukromě u Johanna Nepomuka Hummela (1778–1837), od nějž po roce 1816 převzal jeho žáky. Voříšek mimo to patřil k velmi aktivním umělcům pohybujících se okolo nově vzniklého Gesellschaft der Musikfreunde, kde působil jako korepetitor a později také jako dirigent. Věnoval se rovněž interpretaci staré renesanční a barokní hudby v rámci historických koncertů Ralpha Kiesewettera (1773–1850). Po dokončení studií práv se stal koncipientem Dvorní válečné rady a v hudební sféře získal post nejdříve druhého a v závěru svého života také prvního dvorního varhaníka.
 
Variace, o nichž je první zmínka z roku 1820 (vydání Johann Velten: Karlsruhe, manuskript dosud nebyl nalezen) znovuuvedlo do života duo českého violoncellisty Štěpán Filípka a americké klavíristky Katelyn Bouska. Na skladbu byli upozorněni Prof. Jaroslavem Smýkalem, dlouholetým klavírním pedagogem brněnské JAMU, který ji v 70. a 80. letech 20. století mnohonásobně provedl v duu s violoncellistou Markusem Nyikosem. Skvělými českými interprety Variací byli později také violoncellista Marek Jerie a klavírista Ivan Klánský, kteří skladbu v 90. letech 20. století nahráli pro Supraphon.
Obnovená premiéra Variací proběhla v rámci série koncertů festivalu Americké jaro 2019 a následně ji duo Filípek & Bouska natočilo pro Český rozhlas. Na editaci klavírního partu participoval rovněž klavírista a dirigent Ondrej Olos, který taktéž se Štěpánem Filípkem Variace nahrál roku 2021 pro Český rozhlas živě na slavnostním koncertě k příležitosti 20. výročí Vydavatelství a nakladatelství Českého rozhlasu. Na editaci houslového partu se podílela houslistka Olga Arribas Quintana Šroubková.

obsazení: vcl (vno), pfte
materiál: partitura, party
nakl. č.: R 463

 
352 Kč
Rok vydání
2023
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660614969
Katalogové číslo
R 463