Noty Jaroslav Krček: Smyčcový kvartet č. 3
Rok vydání
2024
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660615485
Katalogové číslo
R 516

Jaroslav Krček: Smyčcový kvartet č. 3

Jaroslav Krček: Smyčcový kvartet č. 3

Tvůrčí orientace Jaroslava Krčka (nar. 1939) je vedena po třech liniích lidové, historické a soudobé hudby.

Studoval pedagogické oddělení hudební školy B. Jeremiáše v Českých Budějovicích, posléze však přešel na Pražskou konzervatoř a věnoval se kompozici a dirigování. Studia dokončil v roce 1962 ve třídě skladatele Miloslava Kabeláče a dirigenta Bohumíra Lišky. Po absolutoriu nastoupil jako hudební režisér do Československého rozhlasu Plzeň, kde působil do roku 1967, ve stejném povolání pokračoval od roku 1975 v hudebním vydavatelství Supraphon.

Zajímá se především o lidovou tvořivost a lidové hudební projevy, zejména jihočeské a západočeské provenience. Je autorem několika stovek úprav lidových písní a tanců pro Plzeňský lidový soubor a později také pro soubory, které sám založil – Chorea bohemica (1967) a Musica Bohemica (1975).
 
Jako autor a dirigent spolupracuje Krček i s dalšími tělesy jako jsou např. Plzeňská filharmonie, Jihočeská filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Karlovarský symfonický orchestr nebo Capella Istropolitana. Komponuje skladby inspirované historickou a lidovou hudbou pro potřeby svého souboru, i další autorskou symfonickou, komorní a vokální hudbu. Za elektronickou operu Nevěstka Raab (1971) na libreto Zdeňka Barborky získal cenu na mezinárodní soutěži opery a baletu v Ženevě. Filozofující tendence nezřídka vyjadřuje pomocí nadčasových významů antických a jiných historických textů.

S Vydavatelstvím a nakladatelstvím Českého rozhlasu dlouhodobě spolupracuje jako autor a upravovatel na vydávání titulů v Edici ZUŠ.

obsazení: vno I, vno II, vla, vcl
materiál: partitura, party
durata: 15'
nakl. č.: R 516
319 Kč
Rok vydání
2024
Vydavatel
Český rozhlas
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
9790660615485
Katalogové číslo
R 516