Mluvené slovo Zdeněk Kryzánek: Oklamanci
Vydavatel
Avik
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
8595082724866
Katalogové číslo
AV048621-2
Celková délka
01:27:00

Zdeněk Kryzánek: Oklamanci

Zdeněk Kryzánek: Oklamanci

Divadelní hra z dějin města Jindřichův Hradec
Adam Michna z Otradovic, Vilém Slavata z Chlumu a na Košumberku, Pražská defenestrace 1618, začátek Třicetileté války.

Zdeněk Kryzánek - český herec, spisovatel a dramatik. Možná si vzpomenete na starého sedláka Žalmana v televizním seriálu F.L.Věk, Hejtmana Pivo v Markétě Lazarové nebo Pána z Vlkova v Údolí včel Františka Vláčila. Po válce nastoupil do plzeňského divadla, kde vytvořil 89 rolí. V 50-tých letech plzeňští hospodští Kryzánka udali za protistátní řeči a Zdeněk Kryzánek se dostal před soud. Verdikt 3,5 roku vězení a 3 roky zákaz herecké činnosti. Z vězení se dostal o něco dříve jenom díky milosti prezidenta republiky, ale zákaz herecké činnosti mu zkrácen nebyl. Vrátil se do rodného Jindřichova Hradce, kde nejprve vykopával hroby, stavěl základní školu a pak se dostal jako údržbář a později i jako průvodce na Státní hrad a zámek. Rád si vymýšlel. Návštěvníkům vyprávěl příběhy o Bílé paní, kterými se bavil. A začal své příběhy psát.
Je také autorem televizního scénáře a divadelní hry Oklamanci, která se odehrává v letech 1618 až 1622, na začátku třicetileté války v Evropě. V té době Čechy rozdělují spory mezi katolíky a utrakvisty. Celé vyznění hry je silně nadčasové, neboť v jakékoliv době, byť se mnozí lidé zaštiťují vznosnými ideály, jde vždy především o rozdělení moci a majetku.
Na nahrávce se podílelo mnoho známých herců, např. Martin Stránský, Zdeněk Hruška, Josef Nechutný, Jakub Zindulka, Jan Maléř, Antonín Kaška, Petr Franěk a další.
259 Kč
Vydavatel
Avik
Distributor
Radioservis a.s.
EAN
8595082724866
Katalogové číslo
AV048621-2
Celková délka
01:27:00